githubmicro.blogdev.to twitter
Software Design Decoded: 66 Ways Experts Think (The MIT Press) Kitabı Hakkında

Son okuduğum bu kitabın çok uzun bir adı, çok kısa bir içereği var. Aslında bakarsanız bir medium.com içeriği ya da 66 sayfalık "Uzman yazılımcıların bu özellikleri görenleri şaşırtıyor" başlıklı bir hurriet (evet hurriet) gazetesi haberi de olabilirdi. Hatta kitap, 34 sayfalık bir içeriğin, resimlerle ve teşekkür notlarıyla nasıl 184 sayfaya çıkarılabileceği konusunda da ders niteliğinde. Belki 3 satırlık kodu 10 satıra çıkarmak istersiniz... Aynı kitabı çok rahat 10 sayfa yapıp el kitabı şeklinde satsalardı daha uygun olurdu diye düşünüyorum. Demek ki pazarlama departmanı farklı düşünmüş.

Uzattım.

software design decoded kitap

Software Design Decoded: 66 Ways Experts Think (The MIT Press) adlı kitabı amazon.com'dan $9.21'a aldık. Kitap teknik bir kitap değil. Uzman yazılımcıların ortak ve belirgin özellikleri ana başlıklar altında toplanmış. Bir uzmanın bakış açısının ne olduğunu birazcık kavramak için yardımcı olsa da asla yeterli bir kitap değil. Bazı konularda tekrarlar ve anlamsızlaştırmalar var. Şu gereksiz resimler kitapdan kaldırılıp yerine işe yarar bir kaç alakalı örnek verilse daha güzel olabilirdi. Kitapda somutlaştırma eksik. Bu nedenle her şey havada söylemlerden oluşuyor. Uzman uçar, uzman kaçar, uzman zekidir, uzman çeviktir...

Bunlar bir yana, kitabı bitirdikten sonra, ara sıra şöyle bir açıp göz gezdiresiniz geliyor. Yani güzel bir yüzeysel tarama içeriği olmuş. Ana başlıklar ve içerik mantıklı ilerliyor. Takip etmesi kolay ve eski anılarınıza gidip "ben ne kadar uzmanım?" sorusunu kendinize soruyorsunuz. Genel olarak, kitabın sizi daha iyi olmaya iten bir hatırlatıcı görevi gördüğünü söyleyebilirim. Bu açılardan da kitabı yararlı buldum.

Genel olarak güzel ama tavsiye etmesi zor bir kitap.

Puanım: ★★★☆☆

September 10, 2020
Yorumlar / Comments

Bu site webmention destekler. / This website supports webmentions.